Obchodníci s cennými papíry z hlediska bezpečnosti a poplatků

Tato stránka se zabývá mým porovnáním on-line obchodníků s cennými papíry (brokeři), kde si legálně může občan České republiky zřídit účet a nakupovat cenné papíry. Porovnání je určeno pro větší dlouhodobé investory. V obou hlediscích přiděluji nula až pět bodů. Do přehledu zařazuji pouze brokery, které považuji za větší.

Bezpečnost

Můžeme obchodovat nejlépe na světě, ale pokud nám cenné papíry a peníze broker zpronevěří nebo je ukradne útočník, je to k ničemu. Posuzuji takto kritéria:

 1. možnost dvojí autorizace (například heslo a SMS).
 2. vyšší pojištění hotovosti a cenných papírů proti zpronevěře brokera ( v USA a částečně i v VB povinné)
 3. Veřejný dohled.
 4. Podpora

Poplatky

Výnosy většinou počítáme v jednotkách procent za rok. Proto jsou poplatky placené brokerovi velmi důležité. Při výnosu 10 procent nám jednoprocentní poplatek sníží výkon o deset procent! Posuzuji tato kritéria:

 1. nákup a prodej jedné americké akcie za 100 000 USD. pro testování jsem použil akcii Apple (AAPL): 124USD * 806 ks.
 2. Roční vlastnictví portfolia v hodnotě 500 000 USD
 3. Případné další poplatky

Výpočet poplatků musí být pouze orientační, protože v především v odměnách trhu jde pouze o kvalifikovaný odhad brokera.

Závěr

BezpečnostPoplatky
IB2< 1 USD
Lynx216,12 USD
Fio221,90 USD
Degiro1492,- Kč
Tasty 410,- USD
Celkové hodnocení

Interactive broker

IB Logo

Jde o jednoho z největších brokerů na světe. Je velkou škodou, že nelze zřídit účet přímo u IB v USA, kde jsou podmínky výrazně lepší.

Bezpečnost

 1. Přístup k účtu je ověřován heslem a zaslanou SMS. (+1)
 2. Účet je pojištěn dle maďarských zákonů na zpronevěru brokera do výše 100000 €.
 3. IB je veřejně obchodovatelnou společností na na burze Nasdaq pod tiketem IBKR. Účet bylo dříve možno zřídit u britské pobočky IB, ale díky Brexitu byly účty převedeny pod maďarskou dceru IBCE. Je nutné si uvědomit, že stejně jako u Lynx, kde je ještě další prostředník, nemá v případě bankrotu nebo podvodu maďarské dcery mateřská IBKR z USA žádnou právní povinnost toto řešit! (+1).
 4. Podpora reaguje přes chat do druhého dne, v angličtině.

Poplatky

Poplatky jsou velmi nízké, ale velmi špatně se počítají. Existuje několik programů. Trochu to působí dojmem „zmátněme zákazníka“. Můj výpočet berte pouze jako orientační.

Lynx broker

LB je nizozemskou společností, která předprodává v Evropě služby Interactive broker. LB Brexit zvládlo mnohem lépe než Interactive brokers. Účty nebyly přesunuty do Maďarska, které z politických důvodů nepovažuji za dost bezpečné. Brokerské účty byly přesunuty do dceřiné společnosti Interactive Brokers Ireland Limited (IBIE). LB má v Česku v Praze organizační složku, kde se lze domoci podpory v češtině.

Bezpečnost

 1. Přístup k účtu je ověřován heslem a v mém případě se ještě zadávají kódy z papírových kartiček. Trochu zastaralé a nepohodlné, ale funkční. V rámci psaní tohoto porovnání jsem požádal Lynx o změnu na SMS ověřování. Nebylo to jednoduché, ale česká ochotná podpora se vyplatila. (+1)
 2. Účet je pojištěn podle „Irského kompenzačního schématu“ na výše 90 procent ztráty do maximální výše 20 000 €. (0)
 3. Je nutné si uvědomit, že stejně jako u IB, kde je ještě další prostředník, nemá v případě bankrotu nebo podvodu irské dcery mateřská IBKR v USA žádnou právní povinnost toto řešit! Navíc je zde další prostředník, který může z vašimi penězi i cennými papíry nakládat. (0).
 4. Podpora okamžitá, v češtině i telefonicky i okamžitý chat v pracovní době. (+1)

Fio

Fio je ve výběru jediná banka. jde o čistě českou banku, která je v osobním vlastnictví fyzických osob. Z hlediska počtu klientů jde o čtvrtou největší banku v Česku.

Bezpečnost

 1. všechny příkazy se ověřují přihlášením pomocí hesla a SMS kódem. (+1)
 2. Evropské pojištění do 90 procent maximálně 20000 €.
 3. Zde přidávám bod za to, že jde o větší banku, která podléhá přímému dozoru ČNB. (+1).
 4. Podpora je velmi rozkolísaná, protože bankéři odpovídají na všechny bankovní dotazy a jejich znalost obchodování s cennými papíry je rozkolísaná. Reakce většinou do druhého dne, někdy i později. Vše samozřejmě v češtině.

Degiro

Degiro logo

Jeden z největších obchodníků v Evropě opět z Nizozemska. Chlubí se více jak milionem klientů. Degiro není vhodné pro držení českých akcií, protože jejich dividendy jsou pak zdaněny 35 procenty.

Bezpečnost

 1. Některé operace lze nastavit pro ověřování přes Google Google Authenticator. Moc to nedoporučuji, protože někdy bývají problémy při resetu nebo ztrátě telefonu. Peníze odcházejí pouze na zadaný bankovní účet.
 2. Evropské pojištění do 90 procent maximálně 20000 €. Lze zřídit účet typu „Custody“, který má trochu vyšší poplatky za obchody a výrazně vyšší poplatky za příjem dividend a kupónů. nelze na něm obchodovat deriváty a krátké pozice. Cenné papíry pak nejsou půjčovány třetím osobám.
 3. Degiro ke velký obchodník, aktuálně ve vlastnictví (alespoň částečně) velké německé banky (+1).
 4. S podporou jsem přes web zkoušel komunikovat v češtině. Odpověď kvalifikovaná, do druhého dne, v angličtině.

Tastyworks

Jediný broker z USA (Chicago), kde si Čech z Česka může zřídit účet. Jiný se mi nepodařilo najít. Pro mě je jejich web rozhraní trochu nepřehledné, viz obrázek, ale někomu se líbí.

Tastyworks - zobrazení kurzu Apple

Bezpečnost

 1. Některé operace se prověřují pomocí SMS (+1).
 2. Povinné SIPC pojištění v USA do 500.000 USD a z toho 250.000 USD hotovost. Navíc další potištění 37,5 milionu USD na klienta, celkem maximálně 150 milionů USD. (+3).
 3. Jde o novou společnost z roku 2011.
 4. Podpora jistě v angličtině, ale neměl jsem možnost ji vyzkoušet. Dle stránek telefonicky a chatem (+1).

eToro

Nová izraelská společnost z roku 2007. Je zde zvláštní poplatek 10 USD/měsíčně, pokud se 12 měsíců nepřihlásíte ke svému účtu.

Bezpečnost

 1. nevím
 2. Pojištění až na 1 milion GBP, celkem maximálně 10 milionů GBP. (+1).
 3. V roce 2021 by eToro mělo vstoupit na burzu v USA. (+1)
 4. nezkoušel jsem

Závěr

Ještě jsem zkusil zřídit účet u amerického brokera Firstrade.com, který se na stránkách chlubí tím, že účet pro Čechy zřídí, ale přes několikadenní snahu se mi to nepodařilo. Ověřovací SMS nikdy nedorazila.

Situace v pro Čechy celkem není dobrá. EK nám pro naši ochranu zakázala obchodovat s některými ETF, což naštěstí spousta brokerů nedodržuje, ale pojištění je v EU nastaveno pouze na 20.000 €. Nechápu, proč pouze nezkopírovali funkční americké pojištění. Tedy bohužel nejlépe vychází TastyWorks, který je z USA.

Protože tento článek považuji za velmi důležitý, budu ho postupně doplňovat a nechám ho viset na hlavní stránce.