Pandemie 9. dubna 2020 – abnormální trh akcií

Situace na akciovém trhu je opravdu zvláštní. O akciích mluví i ti, kteří dříve řešili televizní seriály. Od nejhlubšího propadu akcie stoupají. Situace v pár bodech:

  1. byla vyhlášena celosvětová pandemie viru COVID-19.
  2. akcie prudce klesají, např.akciový index NASDAQ, který měl dne 19. února 2020 hodnotu 9817 klesl během pár dnů až na 6870. To je pokles o třicet procent!
  3. některé země jsou silně zasaženy a ekonomický život se v nich díky karanténě téměř zastavuje.
  4. v některých zemích se daří pandemii zvládnout lépe a v některých hůře.
  5. v některých oblastech se ekonomika zcela zastavila a vlády začínají „rozhazovat peníze z vrtulníků“, aby zabránili největším škodám. Velká Británie a Spojené státy jsou zasaženy pandemií, ale především se očekává pokles HDP za letošní rok. Dle optimistických předpovědí půjde o pokles v malých jednotkách procent. Pesimisté mlčí a čekají co bude.
  6. Akcie stoupají. Výše uvedený index NASDAQ stoupl z 6870 na dnešních 8091, tj. stoupl o téměř osmnáct procent!
NASDAQ a FTSE100

Dovolím si předpovědět, že přestože vlády i centrální banky vypouštějí do oběhy nevídané množství peněz, dojde k recesi. Samozřejmě nevím, jak dlouho bude trvat a jak hluboká bude, ale přijde. Tomu ovšem neodpovídá současný vzestup akcií. Trhy jsou dle mého názoru slepé a zatím vidí pouze slabé světlo na konci tunelu týkající se virové epidemie. Ekonomická recese trhy pošle ještě dolů. Pořád je příležitost vydělat peníze.

Zdroj yahoo finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*