Koupíme si pár hotelů – REIT

Myslím, že možná nastal čas koupit nějaké hotely. Pandemie způsobila výrazné snížení cestovního ruchu a tím i výrazné snížení cen akcií hotelů. Akciový trh většinou reaguje na podobné situace hystericky a to v obou směrech. Vyhledal jsem tedy zajímavé REIT, které investují do hotelů a porovnal je. Americké společnosti REIT jsou zajímavé tím, že jsou povinny vyplácet 90% svého zdanitelného příjmu, mají tendenci mít nadprůměrné dividendové výnosy. REIT jsou skvělé pro diverzifikaci. I když se jedná technicky o akcie, nemovitosti se obecně považují za samostatnou třídu aktiv.

REITMCDebt/Equity P/AFFOP/FFODIV5let%
HST8,80,988,54,8
PK3,331,055,4-
RHP3,189,918,75,3
APLE2,60,528,57,1
PEB2,250,77,24,9
SHO2,180,4210,96,5
FCPT2,160,9920,119,214,1
RLJ1,881,146,66,6
SVC1,812,746,079,4
DRH1,330,6675,1
XHR1,311,0466,3
Residential:
AVB23,20,7318,453,2
EQR21,70,8317,323,2
CDPYF6,70,543,35
AIV4,52,0813,5012,53,34
  • MC: tržní kapitalizace v miliardách USD
  • P/AFFO, PFFO: ukazatel výkonu používaný u REITs, kde díky vysokým odpisům nemovitostí nelze správně hodnotit dle ukazatele P/E. AFFO je přesnější, ale u některých REITs se mi ho nepodařilo zjistit.
  • DIV5let%: průměrný roční dividendový výnos za posledních pět let.

Na konci tabulky je pár velkých REITs, které investují do rezidentních nemovitostí. Pandemií nejsou tak zasaženy a proto jejich ukazatele nevycházejí tak dobře. Zařadil jsem je pouze pro porovnání. Při nákupu hotelových aktiv je nutné stále mít v úvaze, že všechny ubytovací zařízení jsou pod novým silným tlakem ubytovacích systémů jako jsou Airbnb.

Vyřadil jsem REITy, které mají vysoké dluhy nebo horší ukazatel P/(A)FFO a zůstaly mi tyto:

APLE – Apple Hospitality REIT Inc

Jde o investiční fond, který investuje do nemovitostí produkujících příjmy ve Spojených státech, zejména v sektoru ubytování. Investuje hlavně do luxusních hotelů se službami. Všechny hotely společnosti fungují pod značkami Marriott nebo Hilton. Společnost odvozuje svůj příjem z hotelových výnosů, svého jediného segmentu.

Hodnocení Morningstart: ***Q

PEB – Pebblebrook Hotel Trust

Vlastní 56 luxusních hotelů s 14 013 pokoji v 56 hotelech ve Spojených státech. Společnost Pebblebrook získala společnost LaSalle Hotel Properties, která vlastnila 10 451 pokojů ve 41 hotelech v USA, v prosinci 2018. Akvizice portfolia LaSalle Hotel Trust poskytuje managementu mnoho příležitostí k renovaci, aby se podpořil růst výnosů, marží a mohla zvýšit vyjednávací sílu společnosti s online cestovními agenturami. Portfolio společnosti Pebblebrook se skládá převážně z nezávislých hotelů bez přidružení ke značce, ačkoli vlastní a provozuje některé hotely pod značkami Marriott, Starwood, InterContinental, Hilton a Hyatt. Akvizice portfolia LaSalle Hotel Trust poskytuje managementu mnoho příležitostí k renovaci, aby se podpořil růst výnosů a marží. Po sloučení by větší velikost společnosti Pebblebrook mohla zvýšit vyjednávací sílu společnosti s online cestovními agenturami.

Hodnocení Morningstar: ***Q

SHO – Hotel Investors Inc

Sunstone Hotel Investors Inc investuje do nemovitostí, která získává, vlastní, spravuje a renovuje hotely s kompletními službami a hotel s vybranými službami napříč různými státy ve Spojených státech. Portfolio firmy se skládá převážně z městských hotelů vyšší kategorie. Převážná většina těchto hotelů je spravována pod značkami Marriott, Hilton, Fairmont a Sheraton. Regionálně se aktiva společnosti nacházejí v jejích zeměpisných segmentech Kalifornie, Západ, Středozápad a Východ. Většina příjmů společnosti je odvozena z jejích východních operací, těsně následovaných jejími kalifornskými operacemi. Jediným zdrojem příjmů společnosti Sunstone jsou tržby z hotelového vlastnictví.

Hodnocení Morningstar: ***Q

XHR – Xenia Hotels & Resorts Inc

Investuje do prémiových hotelů s kompletním servisem, vyšším životním stylem a městskými luxusními hotely po celých Spojených státech. Společnost vlastní a provozuje hotely v luxusních segmentech, které jsou přidruženy k předním značkám. Jeho hotely jsou primárně provozovány společností Marriott, spolu s Hilton, Hyatt, Starwood, Kimpton, Aston, Fairmont a Loews. Nemovitosti se nacházejí v různých regionech po celých USA: v jižním Atlantiku, na západě a na jihu, v Pacifiku, na horách a v dalších oblastech. Výnosy společnosti Xenia se dělí na ubytování, jídlo a nápoje a další. Segment ubytování přispívá k velké většině celkových příjmů firmy.

HST – Hotels & Resorts Inc

Vlastní přes 80 převážně městských a resortních luxusních hotelových nemovitostí představujících více než 47 000 pokojů, zejména ve Spojených státech. Host nedávno prodal aktiva společnosti ve společném podniku, který vlastní portfolio hotelů v celé Evropě, a také prodal další společné podniky, které vlastnily nemovitosti v Asii a Spojených státech. Většina portfolia společnosti Host funguje pod značkami Marriott a Starwood.

Hodnocení Morningstar: ****

PK – Park Hotels & Resorts Inc

Vlastní luxusní a luxusní hotely s 29 125 pokoji v 53 hotelech ve Spojených státech. Má také příjmy prostřednictvím společných podniků v dalších 4297 pokojích v sedmi hotelech v USA. Všechny hotely společnosti jsou pod značkami Hilton. Společnost prodala všechny své mezinárodní hotely a 11 hotelů nižší kvality v USA, aby se zaměřila na vysoce kvalitní aktiva na domácích trzích. Použila část výtěžku na odkup akcií a má k dispozici 346 milionů dolarů na nákup aktiv, splacení dluhu nebo odkup dalších akcií.

Hodnocení Morningstar: ****

graf yahoo finance

Z výše uvedených dat a grafu čtu, že mezi vybranými REITy není velký rozdíl. Pokud věřím, že v dohledné budoucnosti tento byznys výrazně vzroste, je těžké si vybrat.

Asi mě nejvíce zaujaly HST a PK.

PK Cena akcie/AFFO, zdroj reitnotes.com
HST Cena akcie/AFFO, zdroj reitnotes.com

Ze dvou výše uvedených grafů dle mého vyplývá, že průměrná hodnota ceny akcie vůči ukazateli AFFO byla asi 10. Aktuálně je u PK 5,4 (sleva 46%) a u HST 8,5 (sleva 15%). Myslím, že z toho je jasný závěr.

Zdroje: Morningstar, Yahoo finance, Finviz, reitnotes.com, archiv autora

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*